• BUGÜN 16/31
 • Kırçovalı Türk öğrencilerin eğitim boykotu sona erdi

  January 31, 2018 | 09:16

  Eğitim – öğretim yılının 2. dönemini eğitimdeki sorunlar nedeniyle boykot ederek derslere katılmayan Kırçovalı Türk öğrenciler boykotu sona erdirdi.

  Eğitimde ikinci yarı yılının 22 Ocak’ta başlamasıyla öğretmenlerin eksik maaş almaya devam etmesi ve ulaşım sorunlarının çözülmemesi üzerine ailelerinin de desteğini arkasına alan Kırçova’daki Mirko Milevski Belediye Lisesi’nde Türkçe eğitim gören öğrenciler eğitimi boykot ederek derslere katılmamıştı. En önemli talep olan ödemelerin pazartesi sabah saatlerinde çözülmesinin ardından öğrenciler pazartesi öğleden sonra derslere girmeye başladı.

  Eğitimdeki sıkıntının giderilmesinde Devlet Bakanı Adnan Kahil’in gayretlerinin önemli olduğunu söyleyen Kırçovalı öğretmenler, taleplerinin en önemlisinin ödenmeyen dersler problemi olduğunu ve bunun da kalıcı olarak çözüldüğünü ifade etti.

  Diğer taleplerin ise öğrencilerin eğitime başladıktan sonra ebeveynler ve Türk bölümündeki eğitim komisyonu ile birlikte adım adım çözüleceği sözü verildi.

  Hatırlanacağı üzere,  Kırçova Mirko Mileski Belediye Lisesi öğrenci ve ebeveynleri, okulda Türkçe eğitim veren 7 sınıf ve yaklaşık 200 Türk öğrenci olmasına rağmen okulda Türk müdür yardımcısı, pedagog, psikolog ve Türk sınıflarından sorumlu bir kişi olmaması; Düz lisedeki 4. sınıflar ile Mesleki lisede elektroteknik bölümünde 2. ve 3. sınıflarda hiçbir öğretmene ders ücretinin ödenmemesi; elektroteknik bölümünün Makedon sınıflarda 4 yıl iken Türk sınıflarında 3 yıl olması; TİKA’nın yaptığı binanın Makedon, Arnavut ve Türklerde haksız paylaşımı (üçüncü kat Makedonlar tarafından kullanılırken zemin kat Arnavutlar’ın kullanımında. Türklerin kullandığı ikinci katta ise bir kabinet Arnavut beden hocası tarafından kullanılıyor); TİKA’nın yaptırdığı ve isminin Mehmet Akif Ersoy olarak geçmesi gerekeb tabelanın dışarıda değil de içeriye konulması; Plasnitsa, Preglova, Lisiçan ve Çelopek köylerinden Kırçova Lisesi’ne taşınan Türk öğrencileri taşıyan iki otobüsün çok eski olup sürekli arızalanması ve hayati risk içermesi gibi sorunlar nedeniyle eğitimi bir hafta boyunca boykot etmişti.

  Yorum Yap