• BUGÜN 16/31
 • Kırcaali’de Kurban Bayramı coşkusu

  September 3, 2017 | 00:57

  Müslüman alemi Kurban Bayramına kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde de mübarek kurban bayramı coşkuyla karşılandı. Yüzlerce Müslüman Türk, bayram namazını eda etmek üzere Kırcaali Merkez Camii’ne akın ettiler. Bu bayramda da cami dolup taştı ve yine cemaatin yarısı bayram namazını cami avlusunda eda etmek zorunda kaldı. 

  Saat 5.50’de kılınan sabah namazının ardından Kuran okundu, tövbe ve istiğfar edildi. Daha sonra Bölge Müftüsü bayram namazına kadar yaklaşık yarım saat cemaate günün anlam ve önemine binaen coşkulu bir vaaz ve nasihatte bulundu. Bayram namazını kıldıran Merkez Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah, namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 7.30’da müminler namaza saf tuttular. Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah’ın bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi.

  Namazdan sonra bayramlaşmaya geçildi. Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Kurban Bayramı’nı kutlayıp birbirlerine güzel dileklerde bulundular. Böylece küs olanlar bayram vesilesiyle barıştılar. Bayramlaşma geleneğinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısında müminlerin çıkmasını beklediler. Cami kapısı önünde iki kişi ve cami bahçesi yanında başka iki kişi ise bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını topladılar. Birbirleriyle bayramlaştıktan sonra Müslümanlar hazırladıkları kurbanlık hayvanları kesmek üzere evlerine gittiler.

  Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Haber gazetesi aracılığıyla herkesin bayramını kutladı. Beyhan Mehmet, şunları dile getirdi: “Bugün yine bir sevinç, bir saadet, bir esenlik günü- Kırcaalimizde Kurban Bayramı’nı idrak ediyoruz. Yüzlerce kardeşimizin sabahın erken saatlerinde bu mutluluğu paylaşmak üzere akın akın Kırcaali Merkez Camiimize geldiğini ve birlikte saf bağladığımızı gördük, mutlu olduk. Bu caminin artık bizi almadığını, ama aynı zamanda da İslam Kültür Merkezinin inşaatının devam ettiğini belirtmek isteriz. İnşallah en yakın zamanda tamamlanır da, orada da aynı şekilde kardeşlerimize huzurlu bir ortamda ibadet imkanı sağlamış oluruz. Kurban Bayramı adı üstünde Kurban ibadetinin de yapıldığı ve böylelikle de Cenab-ı Allah’ın muhabbetine vesile kılındığı bir ortam. Müftülük olarak kardeşlerimizin katkıları, Türkiye’den, Almanya’dan da derneklerin yardımlarıyla başta Diyanet Vakfı olmak üzere 65 büyükbaş hayvanın ve aynı zamanda 11 küçükbaş kurbanın dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bunun ilk önce sosyal kurumlardan, yetimhanelerden, huzurevlerinden başlatmak suretiyle yapacağız. Ve aynı zamanda Kırcaali ilimizde yaklaşık 400 yerleşim merkezleri var. Bütün bu merkezlerdeki halkımızın, köy, kasaba ve mahallelerde olmak üzere ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi tespit ederek, onlara kurban sevincini paylaşmak üzere “Bayramınız mübarek olsun” diyerek, birer pay ikram etmeye çalışacağız. Allah kabul eylesin!”.

  Kırcaali Merkez Camii’nden başka bu sabah tüm Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 350 cami ve mescitte kılınan bayram namazı ile Kurban Bayramı coşkuyla karşılandı.

  Kurban Bayramı, 4 Eylül 2017 Pazartesi günü İkindi namazında sona erecek.

  kircaalihaber.com

  Yorum Yap