• BUGÜN 16/31
 • Kardelen Çocuk Dergisi’nin 60. sayısı yayınlandı

  February 4, 2018 | 11:56

  Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayınlanan ve Makedonya’da Türkçe eğitim veren tüm okullara ücretsiz dağıtılan Kardelen Çocuk Dergisi’nin 60. sayısı yayınlandı.

  Sorumluluk konusunun işlendiği Kardelen Çocuk Dergisi’nin Şubat sayısı çıktı. 2009 yılının ekim ayında ilk sayısını yayınlayan Kardelen çocuk dergisi, yayınlanmaya başladığı ilk günden itibaren çocuklara eğitici ve doyurucu içerikli bir alternatif sunuyor. Makedonya’daki Türkçe eğitim veren ilkokulların tamamına dağıtılan Kardelen’in en önemli özelliği ise Makedonyalı genç yazarlar tarafından hazırlanıyor olması.

  Aylık olarak yayınlanan Kardelen çocuk dergisinde her sayıda belirli bir konu işleniyor. Belirlenen konu, Hayat Bilgisi, Uçan Çelebi, İz Bırakanlar, Kültür Mirasımız, Sağlık Olsun, Mehmed Abi’den Hikayeler, Yeşil Sayfa gibi farklı bölümlerde işlenirken, hikaye ve şiirlerle destekleniyor. Bunun yanı sıra ilkokulda okuyan çocuklar kendi yazdıkları şiir ve yazıları dergide yayınlama imkanı buluyor.

  TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan Kardelen Çocuk Dergisi yazarlarından Furkan Şaban, “Gençlerin, çocukların dünyalarına girmek, onların hayallerini süslemek kolay değil. Kardelen ekibi olarak bu sorumluluğu hissederek yazdığımız yazılarla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi. Geleceğimiz olan gençlerimizin, çocuklarımızın genel bilgilerine, hayal dünyalarına, karakterlerinin inşasına az da olsa katkı sağlamanın kendisini mutlu ettiğini ifade eden Şaban, “Bu duyguları hissederek yazılarımı yazmaktayım. İlginç ve bir o kadarda eğlenceli bir sayfam var. Uçan Çelebi ile çok şey kazandığımı ve kazandırdığımı umut ediyorum. Evliya Çelebi’nin gezerek yazdıklarını bizler Uçan Çelebi sayfamızda devletler, şehirler hakkında verdiğimiz küçük bilgilerle sanki oraları gezip-görmüş gibi keşfetmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

  ‘Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez’ sözündeki sorumluluktan yola çıkarak yazmaya başladığını ve ilk yazılarında öncelikle Türk Devletlerini ele aldığını belirten Furkan Şaban, “Daha sonra ise Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul, Kurtuba, Semerkan, Saraybosna gibi İslam medeniyetinin en önemli şehirlerini Kardelen okurlarına tanıtmaya çalıştım. Çünkü insanlar şehirleri oluşturur, şehirler de medeniyeti. Bu şehirleri tanımakla kendimizi tanıyacağımızı, medeniyetimizin ne kadar zengin, başarılarla dolu olduğunu görmeyi hedefliyorum. Böylece kendimizi ve geleceğimizi daha sağlıklı bir şekilde inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.

   

  Yorum Yap