Kandiliniz Mübarek Olsun

Üsküp’te güzel bir gün. Hava güneşli, günlerden Cuma ve kandil. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran Resuli Ekrem efendimizin dünyaya teşrifi kutlanıyor. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisinin doğumunu kutladığımız, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Doğumuyla dünyayı nasiplendiren Peygamberimizin  doğumunu Mevlidi Nebisini Balkan müslümanları olarak yıllarca mevlidlerle, programlarla kutlarız. Son dönemde cami ve farklı kurumlarda daha bir coşkulu kutlanıyor hamdolsun. Herkes bir koşuşturmacada, kimi işine ,kimi okuluna kimi de bir yerlere yetişmek için koşturuyor. Bugün ,, Peygamberimizin doğum günü dedim ilkokul öğrencilerime,, Hocam pasta mı alalım, en güzel şekilde mi süsleyelim pastamızı diyenler oldu. Bir an durdum ve düşündüm…Ne kadar da yabancılaşmışız, ne kadar da farklı şeyleri yerleştirmişiz küçük beyinlerine çocuklarımızın, bizden olmayan şeyleri bizdenmiş gibi hissetmelerini sağlamışız. Lütfen aileler olarak çocuklarımızı  karşımıza alıp anlatalım kandilin önemini çocuklarımıza, kandillerde amacın helva, tatlı değil de Resulumuzu örnek almak olduğunu hissettirelim. Ensar ve Muhacirlerden bahsedelim, Ensarın gönüllerinden gelerek Peygamberimizin gösterdiği yolda yardımlaşmaya koşuşlarını anlatalım . Öyle bir yardımlaşmaydı ki onların tarifi imkansız. Bizler onun ümmeti olarak yardımlaşma, paylaşma konularında ne kadar hassas davranabiliyoruz. Bunun değerlendirmesini yapalım inşallah bu kandil akşamında.  ,,Hediyeleşemek sünnettir,, hadisinden yola çıkarak onun dünyayı aydınlattığı bu güzel günde birbirimizle hediyeleşelim. . Hediye alan kişi kendisinin unutulmadığını, değerli ve özel olduğunu hisseder. Hep içinde bir köşede şükran duygusunu besler verene karşı. Hediyeyi veren ise verme eyleminin yol açtığı tarifi mümkün olmayan hazzı ve huzuru yaşar.  Bir başkasını mutlu etmek, onun gözlerindeki ışıkla ışıklanmak ruhun ızdırabını giderir, hastalıklarını iyileştirir.…Tüm bunları gözönünde bulundurarak bir kandil geçirelim inşallah. ALLAHın izniyle senden şefaat beklemek ümmetinin hakkıdır Ya Resulallah. Seni seven gönülleri mahzun etmesinEy Rabbimiz Sen ayetlerinde buyuruyorsun ki:

“Ey Muhammed! Kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ki ben, onlara çok yakınım. Dua edenin duasını, bana dua ettiği zaman kabul ederim. O halde onlar da benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar.” İşte bizler senin bu çağrına imanla icabet ediyor, ısrarla dualarımızın kabulünü istiyoruz.

Kandiliniz mübarek olsun, dualarınız kabul olsun…

Read Previous

Şule Yüksel’in ismi Üsküp’te yaşatılacak

Read Next

Üsküp’te Mevlid Kandili programı düzenlendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × two =