Araba parça üretimi yapan Japon şirket Yazaki, Dimitrovgrad (Kayacık) ve Sliven’deki (İslimye) fabrikalarında üretimi geçici olarak askıya aldığını, Yambol’daki fabrikalarında üretimi ise 5 Nisan’a kadar sınırladığını bildirdi. Bunun nedeni, ülkedeki COVID-19 vakalarının sayısının artmasıdır.

Tedbir, önümüzdeki 11 gün için geçerli olacak ve 5 Nisan 2020’de işletmelerin yeniden faaliyetine devam etmesi planlanmaktadır.

Üretimin durdurulması, Dimitrovgrad’daki Yazaki üretim tesisinde yaklaşık 2 400 çalışanı ve Sliven ve Yambol’daki birleşik üretim tesislerinde yaklaşık 3 250 çalışanı etkiliyor. Şirket, her üç şehirde de 6 Nisan 2020’den itibaren normal işletme faaliyetlerine dönmeyi umuyor.

Eğer bir hatırlatma yapacak olursak, bir hafta önce Yazaki fabrikasında çalışan yüzlerce işçi izin kullanmalarına izin verilmemesini protesto etti. Grevciler, tesiste koronavirüsten korunmak için hiçbir önlem alınmadığını söylediler. İnsanlar hastalık yayılma tehlikesi nedeniyle izne çıkmalarını ve fabrikanın kapatılmasını talep ettiler.

Yazaki, küresel çapta 20’den fazla bölgesel üretim tesisinin faaliyetini bugünden itibaren 30 Mart’a kadar tamamen veya kısmen durdurdu. Bununla birlikte faaliyetin yeniden başlatılması için belirlenen tarihler, yerel ve ulusal makamların talimatlarına ve orjinal parça ve araç üreticilerinin faaliyetlerini yeniden başlatma talimatlarına uymak için değiştirilebilir. Yazaki’nin 2018 yıllık finansal raporuna göre, Bulgaristan’da faaliyet gösteren şirketi 2018’de 360 milyon BGN’den fazla gelir elde etti.

Yazaki Bulgaria Ltd. Şirketi, % 100 Yazaki Corporation’a aittir. Şirketin Bulgaristan’daki faaliyeti 2006 yılına dayanmaktadır ve otomotiv kablo tesisatı üretimi ile ilgilidir. Şirketin ana müşterileri otomotiv üreticileri Renault, Ford ve Daimler’dir. Şirket, Yambol, Sliven ve Dimitrovgrad’daki üç tesisinde yaklaşık 5 000 çalışanı ile Bulgaristan’ın en büyük işverenlerinden biridir.

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Sırbistan, Türkiye’deki vatandaşlarını tahliye ediyor

Sonraki Haber

Olympiakos Başkanı Marinakis, koronavirüsü yendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 2 =