• BUGÜN 16/31
 • Hollandalı ve Bulgar polisler, Kırcaali’de iyi uygulamalar değişimi yaptı

  November 12, 2019 | 21:16

  Hollanda’nın Lahey şehrindeki emniyet müdürlüğünün dört temsilcisi, Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) şehirlerinde görevli polis memurlarıyla birlikte üç günlük eğitim seminerine katıldı.

  Eğitim semineri, “Lahey’deki Bulgaristan Vatandaşlarına Bütünleşik Bir Yaklaşım” isimli proje kapsamında düzenlendi. Proje, Hollanda Krallığı Güvenlik ve Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle finanse edilmektedir.

  Yabancı polisler, dün Kırcaali İl Emniyet Müdürü Kıdemli Komiser Atanas İlkov ile görüşme gerçekleştirdiler. Kıdemli Komiser İlkov ile görüşmede proje yöneticisi olan polis komiseri Nico van Oik, Lahey Emniyet Müdür Yardımcısı Rob van der Schor ve polis müfettişleri Brenda Hoyt ve Bas Leu hazır bulundular.

  Kıdemli Komiser İlkov, konuklara Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. İlde işlenen suçların sayısında azalma olduğunu vurgulayan Kıdemli Komiser İlkov, aynı zamanda bir iç sınır bölgesi ve yaz aylarında binlerce Bulgaristan ve yabancı vatandaşın araçlarının geçtiği devasa bir geçiş koridoru olduğunu kaydetti. Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin öncelikli işinin narkotik maddelerin üretimini ve dağıtımını engellemek olduğunu belirtti.

  Kıdemli Komiser İlkov, üç günlük eğitimin, toplumda yerleşim yerlerinde artan güvenlik konusunda farkındalık yaratmak ve polise güvenin artırmak amacıyla suçla mücadelede iyi uygulamaların paylaşılacağına olan inancını ifade etti.

  Proje yöneticisi olan polis komiseri Nico van Oik, sık sık hazırlıksız gelen, sefil duruma düşen ve aracılık yapanlar tarafından sömürülen, Lahey’de giderek daha fazla çalışan yabancı uyruklu vatandaşlar olduğunu söyledi. Ülkedeki durumu daha iyi kontrol altına almak amacıyla birlikte çalışan kurumlar için bir zorluk olan bu sorun Kırcaali’deki eğitim semineri sırasında yapılan tartışmaların bir parçasıydı. Kıdemli Komiser İlkov ve Hollanda polisleri arasındaki görüşmede bu süreçte olası riskler için mümkün olduğunca hazırlıklı olmaları amacıyla yurtdışında iş arayan topluluklara yönelik daha aktif bir şekilde işçi sömürüsünü önlemek için çalışma yapılması fikri tartışıldı.

   

  Kırcaalihaber

  Yorum Yap