• BUGÜN 16/31
 • Hırvatistan’da Görme Engellilerin İstihdamına TİKA Desteği

  March 13, 2018 | 18:19

  Hırvatistan’da görme engellilere istihdam sağlamak amacıyla yürütülen “Noktalı Sabun Projesi”ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) maddi destek sağlayacağı bildirildi.

  Projeyi başlatan Zagreb Görme Engelliler Derneği ile protokol imzalayan TİKA, projeye 32 bin avro değerinde destekte bulunacak.

  Noktalı Sabun Projesi kapsamında bir araya gelen görme engelli vatandaşlar, üzerinde siyah noktalar bulunan özel beyaz sabunlar üretiyor. Sabunların satışından elde edilen gelir ise üretimde emeği geçen görme engellilere veriliyor.

  TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, yaptığı açıklamada, TİKA’nın son 3 yılda yürüttüğü 27 projeyle Hırvatistan’a 1,1 milyon avro destek sağladığını anımsatarak, misyonlarının istihdama yönelik projelere destek sağlamak olduğunun altını çizdi.

  Noktalı Sabun Projesi’nin görme engelli vatandaşlara istihdam imkanı sağladığını kaydeden Koç, TİKA’nın maddi desteğinin de projenin ikinci ayağı olan sıvı sabun üretiminde kullanılacağını aktardı.

  Derneğin icra müdürü Goran Denis Tomaskovic de TİKA’nın sağlayacağı desteğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, proje kapsamında Türkiye’den de ilgili derneklerden birini misafir ederek, dernek üyelerinin sabun üretimi konusunda tecrübe paylaşımında bulunmalarını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

   

   

   

  AA

  Yorum Yap