• BUGÜN 16/31
 • Gümülcine’de “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Aile” konulu panel gerçekleşti

  December 1, 2019 | 21:36

  Batı Trakya Türk Kadın Platformu tarafından 30 Kasım Cumartesi günü Gümülcine’de bir hotelde “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Aile” konul panel düzenledi.

  Panele konuşmacı olarak anavatan Türkiye’de sağlık alanın yıllardır hizmet veren iki Batı Trakyalı doktor konuşma yaptı.

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Devecioğlu ve Jinekolog ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Lemi İbrahimoğlu panele katılan bayanları bilgilendirdiler.

  Panelin oturum başkanlığını Kadın Platformu üyesi Sevil Şerifoğlu yaptı. Panele başta Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü Aslı Ali olmak üzere, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’nun eşi Aslı Ömeroğlu, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’i temsilen eşi Belgin Hakkı, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, BTAYTD İskeçe Okutan Anne Projesi Koordinatörü Sevtap Hint, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Asime Hasanoğlu, TOÇEK Tiyatro Topluluğu Yönetmeni Şükran Raif ve çok sayıda kadın katıldı.

  Etkinliğin açılışında BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Platform Sözcüsü Aslı Ali, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve Başkonsolos eşi Aslı Ömeroğlu söz alarak, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenleri tebrik ettiler.

  Panel kapsamında birinci bölümde ilk olarak Jinekolog ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Lemi İbrahimoğlu söz alarak kadın yaşamındaki evrelerden bahsetti. Başta gebelik olmak üzere kadın sağlığı hakkında bilgiler veren Dr. İbrahimoğlu, ideal gebelik yaşının 20-35 olduğunu belirterek kadın üreme anatomisi, menopoz dönemi, obezite ve buna bağlı olası hastalıkları anlattı. Obeziteden kaçınmanın çok önemli olduğunun altını çizen ibrahimoğlu, 40 yaş ve sonrası doktorlarda bazı tetkiklerin yapılması gerektiğini vurguladı.

  İkinci bölümde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Devecioğlu söz aldı. Çocukların bedensel ve ruhsal gelişimi sorunları ve nasıl eğitilmesi gerektiği konularında bilgiler verdi. Ağırlıklı olarak 0-3 Yaş grubu çocukların yetiştirilmesinde özellikle ebeveynlere düşen sorumlulukları hakkında konulara değinen Dr. Devecioğlu bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalardan bahsetti. Bu dönem içerisinde çocukların maruz kalabilecek hastalıklara da değinen Devecioğlu, çocuğun doğduğu günden itibaren gelişimi ile ilgili, özelliklede çocuğun eğitimi ile ilgili ve toplumda daha başarılı olabilmesi için bilimsel çalışmaları aktardı. Son olarak Dr. Devecioğlu, çocukların gelişimi sırasında ebeveynler içerisinde en büyük sorumluluğun annelerinin yarını sıra babalara da büyük sorumluğun düştüğünü hatırlattı.

   

   

  milletgazetesi.gr

  Yorum Yap