• BUGÜN 16/31
 • Dobruçan’da şiir rüzgarı esti

  November 15, 2016 | 14:41

  Kosova Türk Yazalar Derneği, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ve “Gerçek” Kültür ve Spor Dernekleri edebiyat kollarıyla birlikte Kosova’da İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkçe Eğitimin, Türk Kültür Sanat Derneklerinin ve Türkçe yayın basın camiasının 65. yıldönümü vesilesiyle Dobruçan’da edebiyat buluşması düzenledi.

  Taner Güçlütürk

  Dobruçan’ın “Nazım Hikmet” İlkokulunda tertiplenen buluşmada ölümünün 78. ölüm yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk, doğumunun 85. yılında Cemal Süreyya ve doğumunun 100. yıldönümünde Behçet Necatıgil’in aziz hatıraları şiirleriyle yâd edildi.

  İstiklal Marşı, “Atatürk’ün Gençiğe Hitabesi” gibi eserlerden oluşan resitalle ve özgün şiirleriyle programda yer alan Dobruçanlı öğrencilerin heyecanı görülmeye değerdi.

  Konukları selamlayan Dobruçan’ın “Nazım Hikmet” İlkokulu hocası Selim Selim, Gilan ve Dobruçan’da Türkçe eğitim tarihçesi ve güncel eğitim durumu kapsayan bir konuşma yaptı.

  Ardından şair ve yazarlarımız Enver Baki, İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Mürteza Büşra, Dr. Taner Güçlütürk, İrem Kasap, Edin Kude özgün şiirlerini okudular. Gilanlı genç şairimiz Safet Mehmet’in şiirini Nazmiye Poçinka heyecanla paylaştı.

  dobrucan-2

  Tiyatro sanatçısı Yunus Şimşek ise Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Atatürk” şiirini, Cemal Süreyya’nın “İki Kol”, Behçet Necatıgil’in “Sevgilerde” ve Aydın Gün’ün “Telli Kavak” şiirlerini seslendirdi.

  Dobruçan buluşmasına renk katan özel isimlerden biri de Gilan’ın genç ses ve gitar sanatçısı Tanju Şerif’ti. Özdemir Asaf, Karacaoğlan, Aşık Veysel’in bestelenmiş şiirlerini seslendiren Şerif, şairlerimizin şiirlerine gitarıyla eşlik etti. Tanju’nun müzik performansı katılımcılar tarafından büyük beğeni ve alkış topladı.

  Yapılan konuşmalar sırasında iair Burhan Sait, Lalezar Emin ve eğitimci Halit Gaş hatırası yâd edilen isimlerdi.

  dobrucan-3

  Yazar ve şairlerimiz Enver Baki, Zeynel Beksaç ve Dr. Taner Güçlütürk özgün kitaplarını Dobruçan’ın “Nazım Hikmet” İlkokulu kütüphanesine armağan ederken, Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin 2015 ve 2016 yıllarında düzenlediği edebiyat buluşmalarının gerçekleştirilmesi yanı sıra Balkanlarda Türk kültürü, sanatı ve edebiyatının yaşatılmasında sunmuş oldukları takdire değer katkıları adına hocalarımız Nuray Altuner Osmani’ye, Selim Selim’e ve “Halit Gaş” Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenol Poçinka’ya takdirnameleri sunuldu.

  Kosova Türk Yazarlar Derneği, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ve “Gerçek” Kültür ve Spor Dernekleri edebiyat kollarıyla birlikte Dobruçan’da gerçekleştirdiği edebiyat buluşması, çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

  Yorum Yap