• BUGÜN 16/31
 • Dışişleri Bakanı Dimitrov Bulgaristan’da

  February 14, 2018 | 11:54

  Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov iki günlük resmi ziyaret için Bulgaristan’a gitti. Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un isim sorunu çözümü kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kozsias ile Sofya’da da görüşmesi bekleniyor.

  Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov iki günlük resmi ziyaret için Bulgaristan’a gitti. Resmi ziyaret kapsamında 16 Şubat’a kadar Bulgaristan’da bulunacak Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Boyko Borisov ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile birebir görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

  Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un mevkidaşı Zaharieva ile bugün yapacağı görüşmede iyi komşuluk anlaşması onay belgeleri değiştirilerek sözleşme resmi olarak yürürlüğe girecek. İyi komşuluk ve dostluk anlaşması Makedonya Meclisi’nde 15 Ocak 2018, Bulgaristan Meclisi’nde ise 18 Ocak 2018 tarihlerinde onaylanmıştı.

  Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini  ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Zaharieva’nın daveti üzerine Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, aralarında Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye’nin de olduğu AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na (GYMNICH) katılacak.

  Toplantıda güvenlik ve savunma alanında işbirliği ve ortaklık konuları üzerine yoğunlaşılacak.

  Yunan medyasında yer alan haberlere göre önümüzdeki iki gün içinde Sofya’da Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kozsias arasında muhtemel bir görüşme olabilir.

   

  Yorum Yap