• BUGÜN 16/31
 • DEİK heyetinden Priştine YEE’ye ziyaret

  July 11, 2019 | 23:46

  Dünya Türk İş Konseyi (DTİK)  heyeti, DTİK Balkanlar Girişimci Toplantısı için Kosova’da bulunmaktadır. Dünya Türk İş Konseyi heyeti,  Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süslü eşliğinde Priştine Yunus Emre  Enstitüsü’nü ziyaret etti.

  Priştine Yunus Emre  Enstitüsü sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşıma göre, ziyaret boyunca Balkan Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süslü Kosova’nın ve bölgenin hassasiyetinden ve iki ülke ve halklar arasındaki ortak kültür ve değerlerden bahsederek Kosova’nın iş ortamı olarak uygun ve çalışılabilir bir yer olduğunu, kültür farklılığının olmadığını da dile getirdi.

  DEİK Heyetine Priştine Yunus Emre  Enstitüsü  Müdürü Dr.Mehmet Ülker,  Kosova’nın genelinde Türkçe kurslarından başlayarak yapılan kültür sanat faaliyetlerini, icra edilen projeleri ve gelecekteki planlarını anlattı.

  Ziyarette ayrıca Drenas Kadın Haklarını İyileştirme Merkezi Başkanı KadireTahiraj da yer aldı.

  Kadire Tahiraj, Türk kurumlarından eski Büyükelçimiz Kıvılcım Kılıç’ın ilk el uzatanlar arasında olduğunu ve diğer kurumlarla işbirliğine arabulucu ettiğini, Yunus Emre Enstitüsünün ise savaş mağduru kadınlarının iyileştirme ve güçlenmelerine, kendi ayaklarında durmalarına ve ekonomik olarak etkin olmaya destek olduğunu anlattı.

  Ayrıca Fushe Kosova’daki Savaş Mağdurları ve Gaziler Birliği Başkanı Mustaf Prenku ise gelecek ay başlayacak olan mesleki eğitim kursları ile Yunus Emre Enstitüsü ile kuracakları işbirliğini heyecanla beklediklerini dile getirerek, birliğinde angaje olacak olan bayanlara bu eğitimin çok faydalı olacağını vurguladı.

  Ziyaret Kosova’nın çifteli duayen sanatçısı Fatmir Makolli’nin müzik dinletisi ile sona erdi.

   

  Kosovaport

  Yorum Yap