• BUGÜN 16/31
 • Debreli Vildan Faik Efendi

  April 10, 2019 | 11:49

  Saygıdeğer okurlarım… Yaklaşık iki yılı aşkın bir süreden beri Time Balkan Haber Sitesinin bu köşesinde, Rumeli’nin unutulmuş olan tarihsel ve kültürel olaylarını, ve özellikle de yerel tarihimizi ve kültürümüzü, geleneklerimizi ve Anavatan Türkiye’ye gerçekleştirdiğimiz göçü araştırarak, bizden sonra gelecek olan genç kuşaklara, evladlarımıza miras bırakabilmek için, Rumeli’nin dört bir tarafını birbirinden ayırt etmeden bu köşemde yazarak sizlerle paylaştım.

  “PRİSOJNİCA KÖYÜ- REKALAR / MAKEDONYA”

  Biz Türkler; 3 Kıta’da hüküm sürmüş tarih yazmış olan şanlı ecdadın torunları olarak, maalesef kendi tarihimizi yazamadık, okumayı da sevmediğimiz için de öğrenemedik. Maalesef  bizler millet olarak kitap okumayı nedense pek sevmiyoruz! Ne kadar acı bir durum değil mi?

  Oysa ki; Tarihini ve Kültürünü bilmeyen ve unutan milletlerin güçlü olarak dünya coğrafyasında güçlü bir vaziyette var olmaları imkansızdır. Sizler, günümüzde Makedonya’nın en batı ucunda yer alan, Mavrovo- Rostuşe Belediyesine bağlı, “Prisojnica – Prisoynitsa Köyü”nün ismini daha önce hiç duydunuz mu? Sanırım pek çoğunuz duymamışsınızdır. Zira bu köy o kadar küçük ve bir o kadar da şirindir ki yerini haritada bile zor bulursunuz. Eğer izniniz olursa, ben sizlere bu küçük ve şirin köyde dünyaya gelmiş, çocukluğunu, gençliğini bu köyde geçirmiş, Serbest Göç anlaşmasıyla 60’lı yıllarda Anavatan Türkiye’ye göç etmiş ve yıllar sonra doğup büyüdüğü köyüne muhteşem bir cami inşa ettiren, İzmir’li İş adamı Hacı Demir TAHİROĞLU’ na hemşehrisi olarak teşekkür etmek istiyorum.

  Ve bir de; Bu şirin mi şirin , küçük mü küçük Rumeli köyünde doğmuş ve çocuk yaşında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiş olan , İslam Dinine büyük hizmetleri olan, öyle muhterem bir zat yetişmiştir ki bu mübarek zatın hayat hikayesini okuyunca eminim ki sizler de çok şaşıracak ve hayrete düşeceksiniz.

  “Debreli Vildan Faik Efendi”

  Foto : 19. yy. da Prısoynitsa Köyü – Makedonya

  Kendisi adını Vildan Faik bin islam ed- Debrevi olarak vermektedir. İslam alimlerinden olan Ebul – Ula Mardin, Vildan Faik’n uzun yıllar İstanbul – Üsküdar’da oturduğu için Üsküdarlı Vildan Faik Efendi olarak meşhur olduğunu söylemiştir. Makedonya’nın Manastır Vilayetinin Debre-i Bala Sancağı’na bağlı Rekalar Kazası’nın Prisojnica ( Prisoynitsa ) Köyünde, Rumi takvime göre 1269 yılında, Miladi takvime göre 1853 yılında dünyaya gelmiştir. Henüz 8 yaşında iken babası ve annesiyle birlikte Türkiye’ye göç ederek İstanbul’un Üsküdar semtine gelip, Valide Atik mahallesinde yaşayan amcası Hoca Yakup Efendi’nin yanına yerleştiler.

  İlk tahsilini Ispartalı Hoca Hafız Sabri Efendi’den yaptıktan sonra, 12 yaşında iken Kuran -ı Kerim’i ezberledi ve Hafız oldu. Rumi 1329 , Miladi 1911 yılında, Valide Sultan Dershanesine Müdür oldu. Bu görevinde 1914 yılına kadar kalmıştır. II. Meşrutiyet2in ilanından sonra Meşrutiyeti  güçlendirmek amacıyla “Arnavutluk İttihat Kulübü”nün

  ve “Cemiyet- i İttihadiye” nin kararı ve “Bab – ı Ali”nin tensihi ile , Manastır ve İşkodra Vilayetlerine gönderilerek Heyet -i Nasıha’nın başında iki ay vazife yapmıştır.1838 yılında Askeri Toptaşı Rüştiyesinde Farsça ve Arapça Hocalığı yapmıştır. Debreli Vildan Faik Efendi zamanının büyük tefsir alimlerindendir.Vildan Faik Efendi, 4 Temmuz 1925 yılında İstanbul’un Üsküdar Semtinde, Hacı Hansa Hatun Mahallesi, Selvilik caddesindeki

  evinde vefat etmiştir. Allah’ın Rahmeti üzerine olsun…

  Önemli uyarı :

  Bu bilgiler İlber ŞİYAK’ın “Rumeli Dedikleri” kitabının 266. sahifesinden alıntı olup  yazarından izinsiz başka bir amaç için kullanılamaz.

   

  Yorum Yap