• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan’ın üçüncü ülkelere yaptığı ihracatta artış

  May 15, 2019 | 15:09

  2018’de %12’nin üzerinde bir düşüşün ardından, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dışındaki pazarlara yaptığı ihracat bu yıl toparlanıyor. 

  Ulusal İstatistik Kurumu’ndan (NSI) gelen veriler, 2019 yılının ilk üç ayında üçüncü ülkelere yapılan ihracatın %13,4 oranında arttığını göstermektedir. Bulgaristan’ın toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %8.9 artışla 13.94 milyar leva oldu.

  Ticari ortakların verileri, Bulgar şirketlerinin satışlarının AB dışındaki neredeyse tüm pazarlarda toparlandığını göstermekte. Birkaç istisnadan biri, Bulgaristan’ın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı olan Türkiye’dir. Bu doğrultuda, Mart ayında %9,3 düşüş yaşanmaktadır.

  Kanada şu anda Bulgar ekonomisi için ikinci sırada yer alıyor; bu, yıllık %24,3 artışla 414 milyon leva olan AB dışındaki ihracat anlamına geliyor. Kanada’dan sonra Sırbistan ve ABD sıralanıyor.

  Bulgaristan’ın Rusya’ya ihracatı %6.8 artıyor, ki bu rakam diğer rakamlara göre çok fazla değil; ancak, Bulgar ihracatının Rusya’ya yaptığı devasa çöküşü Moskova’ya yaptırım uygulanmasından sonra olduğu göz önünde bulundurulması gerekmekte.

  Bulgaristan’ın Üye Devletlerle olan ticari ilişkileri hakkındaki veriler yalnızca Şubat ayından itibaren mevcuttur. Bunlardan Almanya’ya yaptığımız ihracatın yıllık bazda %7,4 arttığını ve mart sonunda ise 1,444 milyar leva olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Bulgaristan’ının diğer büyük dış ticaret ortakları arasında İtalya, Romanya ve Yunanistan bulunmaktadır.

  Bulgar şirketlerinin yurtdışına sattıkları mal gruplarına ilişkin istatistikler, neredeyse hepsinde bir büyüme göstermektedir. Bunların çoğu (% 55 oranında) “Hayvansal ve bitkisel kaynaklı yağlar” grubunun ihracatını arttırmaktadır. İhraç edilen üretimin değeri 82.6 milyon levadır. Akaryakıt ve petrol satışları %23 artarak 726 milyon leva, gıda ve hayvancılık ise %43 artarak 405.5 milyon leva oldu.

  En büyük grup – metal ve metal olmayan ürünleri içeren “esas olarak malzeme türüne göre sınıflandırılan ürünler” % 6 oranında azalarak 885,1 milyon levaya düşmüştür.

   

   

  Kırcaalihaber

  Yorum Yap