• BUGÜN 16/31
 • “Bulgaristan’ı Schengen’e kabul etmemek için hiçbir neden yok”

  February 9, 2018 | 10:44

  BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel, “Bulgaristan’ı Schengen’e kabul etmemek için hiçbir neden yok, ancak bu karar oybirliği ile alınır” diye kaydetti.

  Gabriel’in ifadelerine göre Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin verdiği mesajlar ülkemizde yanlış anlaşıldı. Gabriel, Rutte’nin Hollanda’nın ülkemizi engelleyeceği yönünde bir sinyal vermediğini, ancak tamamlanmamış işler olduğu için Bulgaristan’ın bu yönde çalışmaya devam etmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

  Gabriel, ülkemizin uzun vadeli bir perspektifte çok iyi bir izlenim bırakan tavır sergilediğini düşünüyor. AB Komiseri, Bulgaristan’ın kriterlere uyduğunu ve diğer ülkelerle iyi işbirliği içinde olduğunu sergilediğini dile getirdi. Gabriel, “Aynı zamanda, yumruğumuzu masaya vurmuyoruz, hiçbir şeye mecbur bırakmıyoruz ve ülkemizin güvenilir bir ortak olduğunu gösteriyoruz” dedi.

  AB Komiseri, “Bir taraftan bu bize başka olumlu bir şey de kazandırdı. Genel olarak bu Bulgaristan’ın sahip olmak istediği imajını değiştiriyor. Öte yandan önemli olduğunda Başbakan Borisov’un da bunu yaptığını, konunun gündeme getirildiğini belirtmemiz gerekir” diye belirterek, konunun önümüzdeki aylarda daha büyük bir yankı yaratacağını sözlerine ekledi.

  Gabriel, Avrupa Komisyonu’nun Batı Balkan ülkelerine yönelik stratejisi ile ilgili de yorum yaptı. Gabriel’in ifadelerine göre strateji batı komşularımızın AB’ye kabul edileceği somut bir tarih vermemekte, fakat önemli olan AB kapılarının bu ülkelere açık olduğunu gösteren net bir siyasi işaret vermesidir.

  Kircaalihaber.com

  Yorum Yap