• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan’da Batı Nil virüsü hastalığının zirveye ulaşması bekleniyor

  September 11, 2019 | 13:48

  Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Ulusal Bulaşıcı ve Parazitler Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Todor Kantarciev, “Batı Nil virüsü hastalığının zirveye ulaşması bekleniyor. Şu anda 5 vaka var, ancak sıcak havaların devam etmesi morbiditede artışa yol açıyor” diye bildirdi.

  Prof. Dr. Kantarciev,”Aşı kullanıldığında grip virüsüne yakalanma olasılığı iki kat daha düşüktür” diye belirtti.

  Ulusal Bulaşıcı ve Parazitler Hastalıklar Merkezi Müdürü,”İmkanı olanlar iki antiviral ilaçtan birini satın alıp kullanırlarsa iyi olur- 24 saat içinde eski sağlığına kavuşacaktır” dedi.

  Onun ifadesine göre önümüzdeki yıllarda 65 yaş üstü yaşlılar, arzu ettikleri halde ücretsiz olarak aşılanacaklar. Amaç, 2022’den sonra yetişkinlerin dörtte birinin aşılanmasına imkan verilmesidir.

  Prof. Dr. Kantarciev,” Bulgaristan’da doktorlar ve hemşireler genellikle güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılması gereken aşılar konusunda örnek alınacak kişiler değildirler – aşı yaptıran tıp uzmanlarının oranı çok düşüktür” diye kaydetti.

  Ülkede kızamık virüsünün dolaşımı ile ilgili olarak virüsün son haftalarda üç çocukta tespit edildiğini söyleyen Ulusal Bulaşıcı ve Parazitler Hastalıklar Merkezi Müdürü,”Yeni eğitim öğretim yılının başlangıcı, ülkede kızamık virüsü yayılımı ile başa çıkıp çıkmadığımızı gösterecektir” dedi.

  Yorum Yap