• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan Meclisi, kış dönemi çalışmalarına başladı

  January 11, 2019 | 13:28

  Bulgaristan Meclisinin yeni yılda ilk oturumu geleneksel olarak Bulgaristan ve Avrupa Birliği (AB) marşlarıyla açıldı. Meclisin kış oturum döneminin başında siyasi parti grubu başkanları birer bildiri okudular.

  Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, milletvekillerine ülke ve vatandaşlarının refahını sağlama çabalarının bir parçası olan çok derin ve verimli faaliyetlerde bulunmalarını diledi. Karayançeva,” Yılın verimli ve başarılı geçmesini, tüm çabalarımızın ve eylemlerimizin inşa edici ve yapıcı olmasını dileyelim” diye belirtti. Meclis Başkanı, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimleri yapılacağını ve bundan dolayı siyasi parti temsilcilerin propaganda konuşmaları yapmasını ve partilerin birbirine karşı çıkmalarının beklendiğine vurgu yaptı. Karayançeva, “Seçimleri rakibi karalamak için bir vesile kılmayıp net ve güçlü siyasi mesajlıların verildiği tartışmaların yaşandığı sportif bir rekabete dönüştürmemiz bize bağlı bir şey” dedi.

  Karayançeva, bu yıl Halk Meclisi kuruluş toplantısının ve ilk Bulgar Anayasası olan Tırnovo Anayasası’nın kabulünün 140. yıldönümünün kutlanacağını belirtti.

  Daha sonra partiler yeni oturum döneminde vizyonlarını ve önceliklerini açıkladılar.

  Avrupa’nın Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Meclis kürsüsünden okuduğu bildiride, “Genel Kurul salonunda pragmatizmin popülizmi bastırmasını isterdim. GERB partisi, Bulgaristan’da Avrupa yanlısı birinci parti olarak algılanmaktan gurur duyuyor” diye kaydetti. Tsvetanov,” 23-26 Mayıs arasında yaklaşık 500 milyon AB vatandaşı AB Parlamentosu milletvekilleri seçecek. GERB sonraki AP’de 6 veya daha fazla milletvekili koltuğuna sahip olmayı hedefliyor” diye sözlerine ekledi.

  Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu Başkanı Korneliya Ninova, partisinin erken Parlamento seçimleri yapılmasında ısrar ettiğini kaydetti. Ninova, parti adına okuduğu deklarasyonda,” Bizim için 2019 yılı, statükoya son verilen ve Bulgaristan ve Avrupa’daki değişimin başlayacağı bir yıl olacak. İstikrarsızlık, güvensizlik, yoksulluğun artması, yolsuzluk, iktidarın iç ve dış politikada yetersizliği- ve bu sadece 2019’un ilk 10 gününde görülen birşey” diye kaydetti.

  Irkçı ve aşırı milliyetçi sözde “Birleşik Vatanseverler” koalisyonu Meclis Grubu Başkanı Volen Siderov, AB’nin yanlış yapılandırıldığını ve Ülkeler Birliği olması gerektiğini söyledi. Siderov,” Girdiğimiz yıl Avrupa için tarihi olacak. Bu, katmanları değiştiren bir yıl olacak. AB’nin nasıl bir toplum olacağına karar vermesi gerekiyor” diye vurguladı.

  Bulgaristan’da üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Meclis Grubu Başkanı Mustafa Karadayı, 2018’de ülkenin yönetimini üç kelimeyle nitelendirdi- skandallar ve kaybedilen zaman. Karadayı,” Skandallarla başlayan yıl skandallarla bitti. Siyasi skandallar-koalisyon hükümetini oluşturan partiler arasında ve hükümet ortağı olan koalisyon içinde ülkede ve yurt dışında yaşanan skandallar. Siyasi olsun, ahlaki olsun, örnek çok” dedi.

  İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, 2019 yılının Bulgaristan ve Avrupa için çok önemli bir yıl olacağını söyledi. Mareşki,” 12 yıldır üye olduğumuz Avrupa Birliği’nin dağılıp dağılmayacağı veya radikal bir şekilde farklı olarak varlığını sürdürmeye devam edip etmeyeceği anlaşılacak” diye vurguladı.

   

  Kırcaalihaber

  Yorum Yap