Bulgaristan Meclisi’nde milletvekillerin sorularını cevaplayan Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov, yaygın olan atıklara yönelik hedefleri karşılama konusundaki bir soruya yanıt olarak,” Bulgaristan, kurşun asitli akülerin geri dönüşümünde önde gelen AB ülkelerinden biridir” dedi.

Dimov, 2016 verilerine göre Bulgaristan’ın % 40’lık bir hedefte % 48,5’lik taşınabilir pil topladığını kaydetti. Bakan, bu sonucun AB ortalamasından neredeyse yüzde iki daha yüksek olduğunu söyledi.

Dimov, ”Kullanılmayan elektrikli ve elektronik ekipman ile ilgili olarak Bulgaristan, tüm toplama ve geri dönüşüm hedeflerini başarıyla yerine getirdi ve bazı kategoriler için geleneksel olarak AB ortalamasını aştı” diye ekledi.

Dimov, 2016 yılında ülkede kişi başına 7, 9 kilogram düşen kullanılmayan elektrikli ve elektronik ekipman topladığını belirtti. Bakan, bu oranın AB ‘de ortalama 7.8 olduğunu kaydetti.

Dimov, ”Bilgi ve telekomünikasyon ekipman atıklarının yeniden kullanımında AB ortalaması % 89 iken neredeyse % 95’e ulaştık” dedi.

Tüketici ekipmanlarının yeniden kullanımında hedefin % 98,6’sına ulaşıldığı anlaşıldı. Bu oran AB ortalamasından yüzde yedi daha yüksektir.

En yüksek sonucun, Bulgaristan’ın tıbbi ekipmanların yeniden kullanımında elde ettiğini kaydeden Bakan, AB ortalaması % 88,3 iken ülkemizin % 99,3’lük bir seviyeye ulaştığını belirtti. 2016 yılında Bulgaristan, piyasaya sürülen ambalajın toplam% 63.8’ini geri dönüştürmüştür.

Ülkede plastik atıkların % 52,6’sı geri dönüştürülmüş, AB ortalaması ise% 44,3’tür.

Dimov,”AB’de sadece üç ülke bu göstergeye göre daha iyi performans gösteriyor” diye ifade etti.

Kağıt ürün atıklarının % 80,1’i geri dönüştürülmektedir, direktifte belirtilen hedef ise % 60’tır.

Bakan, ayrıca ülkemizin cam ambalajının % 70’ini geri dönüştürdüğünü açıkladı. AB için bu oran % 75’tir.

Kullanım ömrü sona eren araçlar için % 85’lik bir hedefte 2016 yılı için ulaşılan yeniden kullanım ve geri dönüşüm seviyesi % 95’tir.

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı istifa etti

Sonraki Haber

Büyükelçi Kara, Hollanda ve ABD Büyükelçilerini ağırladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − 1 =