• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, ülkedeki Alman şirketlerin temsilcileriyle görüştü

  January 19, 2018 | 12:39

  Cumhurbaşkanı Rumen Radev, makamında ülkede faaliyet gösteren önde gelen Alman şirketlerinin temsilcileriyle görüştü.

  Görüşmede Radev, “Bulgaristan devlet idaresi, Bulgaristan’a yatırımcı çekme ve kalmasına yönelik çalışmalarını iyileştirmelidir” diye görüş açıkladı. Cumhurbaşkanı, “Bu, yalnızca ekonominin gelişmesine katkıda bulunmakla kalmayıp kamu ve kurumsal şartlarda olumlu modeller yaratacaktır” diye kaydetti.

  Cumhurbaşkanı, “Almanya, Bulgaristan için stratejik bir ortaktır ve kurumların ve işletmelerin ikili ekonomik ilişkileri genişletme çabalarına büyük değer veriyoruz” dedi. Radev’in ifadelerine göre ülkenin rekabet gücünü arttırma fırsatlarından biri, e-devlet üzerinden elektronik hizmetlerin sunulması için yeterli bir politika yürütmesidir.

  Devlet Başkanı ve Alman işadamları, yurtdışından mezun olan genç Bulgarların geri dönüşü ve nitelikli iş gücünün Bulgaristan’da iş piyasasında kalması için alınacak tedbirleri tartıştılar.

  Alman-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 yılında yeni bir rekor seviyeye ulaşacağını tahmin ediyor. Son bir yıl içinde Bulgaristan’ın ihracat rakamları, Almanya’nın ithalat rakamlarının önünde gitti. Şirketler yasama çerçevesinde sürdürülebilirlik çağrısında bulundu ve iş dünyasının ihtiyaçlarına göre nitelikli işgücü sıkıntısının yanı sıra yatırımcıların Bulgar piyasasında genişlemesi için büyük zorluklar olarak ekonomik ve siyasi açıdan uzun vadeli bir stratejik vizyon eksikliğini vurguladı.
  Alman işadamları, “Birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerin temsilcisi, yolsuzluk riskini artıran bir takım idari engellerle karşılaşmaktadır” diye belirttiler.

  Kircaalihaber.com

  Yorum Yap