• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan Başbakanı Borisov: AB’nin Batı Balkanlarının entegrasyonunda stratejik bir çıkarı var

  November 8, 2019 | 12:11

  Başbakan Boyko Borisov, Cenevre’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katıldığı “Batı Balkanlar İçin Stratejik Diyalog” konulu çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, ”Batı Balkan ülkeleri için Avrupa perspektifi reform ve işbirliği için bir motordur. AB’nin bölgenin entegrasyonunda stratejik bir çıkarı var. Avrupa’da ortak amaç istikrar, güvenlik ve refahın sağlanmasıdır” diye kaydetti.

  Borisov, konuşmasında bölgedeki enerji, altyapı ve dijitalleşme gibi alanlarda proje ve gelişmelere odaklandı.

  Başbakan, Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığı’nın başarılarına özel olarak odaklanarak, Bulgaristan’ın konuyla ilgili tutarlı çabalarına vurgu yaptı. Borisov, Kuzey Makedonya ile birlikte yapacağımız Berlin Süreci Dönem Başkanlığı konusuna da değindi.

  Başbakan,” Modern altyapı, dijital bağlantı ve insanlar arasındaki etkileşimi geliştirmeliyiz. İnsan sermayesine ve gençlere yapılan yatırımlar da gelecek için çok önemli” diye kaydetti.

  Başbakan, Trans-Avrupa ulaştırma ağının bölgeye yayılmasının ve Karadeniz’i Adriyatik Denizi’ne bağlayan 8 Nolu Pan-Avrupa Ulaştırma Koridoru’nun tamamlanmasıyla Batı Balkanlardaki 18 milyon tüketici pazarı potansiyelinin gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

  Borisov, “Demiryolları, otoyollar ve limanlardan söz ettiğimizde ekonomik büyümeyi hızlandıracak ve insanların hayatlarını iyileştirecek dijital altyapıdan da söz etmeliyiz” diye kaydetti. Başbakan, Bulgaristan’ın, bölgede geniş bant altyapısının inşası için 30 milyon Euro ayrılan Batı Balkanlar Dijital Programı’na verdiği desteği vurguladı.

  Başbakan, 2019 yıl için ülkemizin resmi kalkınma yardımı kapsamında bölgeye 3.41 milyon leva ayırdığını ve Bulgar operatörlerin Dijital Programda Batı Balkan ülkeleri için belirlenen fiyattan beş kat daha düşük bir fiyatla dolaşım paketleri sağladıklarını ekledi.

  Başbakan, enerji güvenliği, bağlanabilirlik ve enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin bölge için bir başka önemli konu olduğunu belirtti. Borisov, Bulgaristan hükümetinin, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki doğal gaz boru hattı bağlantısının inşasına ve TürkAkım’ın Balkan kolunun yapımına yönelik çalışmalarına vurgu yaptı.

   

  Kırcaalihaber.com

  Yorum Yap