• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan Başbakanı Borisov, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Piatt ile görüştü

  November 16, 2019 | 01:30

  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 4. Selanik Zirvesi kapsamında ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Jeffrey Piatt ile görüştü.

  Toplantının odak noktası, Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa bölgesi için doğal gaz kaynaklarının ve rotalarının çeşitlendirilmesiydi. Başbakan Borisov, bölgedeki enerji güvenliğini sağlamada stratejik öneme sahip olan Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattı bağlantısının inşaatında kaydedilen ilerlemeyi hatırlattı.

  Başbakan ayrıca, ABD menşeli 182 milyon metreküp gaz da dahil olmak üzere 2019 yılının başından beri Bulgaristan pazarına 396 milyon metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz ithal edildiğini de vurguladı.

  Başbakan Boyko Borisov ve Büyükelçi Piatt, Yunanistan’ın Dedeağaç şehri yakınlarında bir LNG terminali kurma projesinde Bulgaristan’ın hissedar olarak katılımını ele aldı.

  Bulgar tarafı, proje şirketinin sermayesine %20 oranla katılmaya karar verdi. Şu anda Bulgargaz Şirketi, pazar testinin ikinci bağlayıcı aşamasında rezerv oluşturması gereken sıvılaştırılmış doğal gaz miktarlarını analiz ediyor.

  Görüşmede Bulgaristan ve ABD’nin, NATO ortaklığı çerçevesinde güvenlik ve savunma alanındaki işbirliklerine yüksek not verildi.

   

  Kırcaalihaber.com

  Yorum Yap