Koronavürüs salgınının başlangıcından bu yana ilk kez Avrupa Birliği (AB) Konseyinde yüzyüze bir araya gelen Avrupalı liderlerinin, AB’nin 2021-2027 dönemi için uzun vadeli bütçesi ve COVID-19’a karşı kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı zarara uğrayan AB ekonomisini kurtarma fonu müzakereleri bugün dördüncü gün devam edecek. Bulgarista Başbakanı Boyko Borisov da onların arasında bulunuyor.

Toplantının üçüncü gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na verdiği röportajda dün de taviz verilmeyeceği öngörüsünde bulundu. Merkel, “Müzakerelerin üçüncü önemli günü. Konular farklı – kurtarma fonunun büyüklüğü, nasıl yönetileceği ve hukukun üstünlüğü ile ilgili konulari tartışıldı. Ama bir karara varılıp varılamayacağını söyleyemem. Bunun için iyi niyet var, ama birçok farklı görüş de var. Arabuluculuk yapmaya çalışacağım, ama bugün olumlu bir sonuç olmayabilir” dedi.

Başbakanı Borisov, AB fonlarından yararlanma hakkının hukukun üstünlüğüne bağlı olması önerisini desteklediğini belirtti.

Borisov, “Şimdiye kadar ana konu hukukun üstünlüğü ve kim bu kavramdan ne anlıyor. Önerilen tüm varyantları da destekledim, ancak endişelenen üye devletler var. Örneğin, satın alınan hâkimler ve savcılar tarafından hapse atılan Sloven mevkidaşım daha sonra seçimlerde Meclis çoğunluğunu kazanarak yine Başbakan oldu. Ve kendisi bana hukukun üstünlüğünün bir kişinin hayatını nasıl mahvedebileceğini anlattı, Slovenya’dan bahsediyorum” diye kaydetti.

Avrupalı liderler, tutumlu ülkelerin desteğini kazanmak için kurtarma fonundan sağlanan hibeleri kredi pahasına 50 milyar azaltmanın yanı sıra harcamaları kontrol etmenin bir aracını da görüşüyor. Başbakan Borisov, tutumlu dört ülkenin liderleriyle herkes için kabul edilebilir bir çözüm yolunu tartıştı. Borisov, Bulgaristan için tarım ve uyum politikalarının uygulanmasına yönelik fonların aynı seviyede kalması konusunda ısrar etti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Rum-Yunan ikilisinin bölgeyi kendi çıkarları çizgisinde şekillendirme çabaları beyhude

Sonraki Haber

Balkanlar’da Kovid-19 vakaları artmaya devam ediyor