• BUGÜN 16/31
 • “Başarıya ulaşabilme sürecinde en önemli faktörler; motivasyon, sorumluluk, ve azim”

  June 12, 2019 | 12:55

  Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde 2018/2019 eğitim yılında 2015-2019 jenerasyonu birincisi olma başarısını gösteren ve takdirnamesini Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’den alan Nefise Şaban ile bu önemli başarısını konuştuk. Röportajında tören esnasında ve sonrasında yaşadığı duygular, başarıya gelme süreci ve yeni nesillere tavsiyelerini paylaşan Nefise Şaban, “Gerçek bir başarıya ulaşabilme sürecinde en önemli faktörlerin motivasyon, sorumluluk, ve azim olduğunu söyleyebilirim” dedi.

  TİMEBALKAN ÖZEL

  1. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde 2018/2019 eğitim yılında 9.87 not ortalamasıyla 2015-2019 jenerasyonu birincisi oldunuz. Düzenlenen törende de takdirnameyi Başbakan Zoran Zaev’den aldınız. Tören esnasında ve sonrasında yaşadığınız duygu ve düşünceleri bizimle paylaşır mısınız?

  Üniversite yıllarınızın son aylarında sürekli üniversitede geçirdiğiniz vakitler gözünüzün önünden film şeridi gibi geçiyor. Aynısı tören esnasında da oldu, arkadaşlarımızla üniversite hayatını ne kadar özleyeceğimizi konuşuyorduk. Birdenbire sunucunun ‘şimdi üniversite’nin en iyi öğrencisi, beşeri ve sosyal bilimleri fakültesi, psikoloji bölümü öğrencisi…’ dediğini duydum ve dikkatimi ona verdim. Kendi ismimi duyunca hemen kendimi sahneye ittim. Çok karmaşık duygular içerisindeydim çünkü birdenbire sahnedeydim, karşımda Başbakan Zoran Zaev duruyor, beni tebrik edip başarılar diliyor, arkadan ard arda takdirnameler, ödüller geliyordu. Tören sonrasında birçok üniversite, lise ve ilkokul hocalarımdan, rektörlükten, aile ve arkadaşlarımdan tebrik selamlaşmaları aldım.

  2. Tabi insanlar sadece başarının görünen kısmını görüyor. Bu başarıya gelene kadar yürüdüğünüz bir yol ve verdiğiniz çabalar var. Bu başarıya gelinen süreçle ilgili neler söylersiniz?

  Hayatım boyunca her zaman planlı ve sorumlu bir bireydim. Üniversite’ye başlamadan önce, İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi olmak üzere iki üniversiteden de burslu eğitim hakkı kazanmıştım. En rasyonel kararı verebilmek adına, avantajlar ve dezavantajlar listesi yaptığımı ve seçimimde buna göre hareket ettiğimi hatırlıyorum. Böylece başarıya giden ilk yolum, rasyonel kararlar almaktı. Bunun dışında, gerçek bir başarıya ulaşabilme sürecinde en önemli faktörlerin motivasyon, sorumluluk, ve azim olduğunu söyleyebilirim.

  3. Üniversiteye başladığınız dönemde bu başarıyı kendinize bir hedef olarak mı koydunuz yoksa sınav sınav mı baktınız. Bu başarınızda üniversite dışı etkenler nasıl bir rol oynadı?

  Üniversite’ye ilk başladığımda, zorlu bir dönemden geçiyordum. Üniversiteyi burslu olarak kazanmıştım ve bu bursu kaybetmemeliydim. İlk başta sadece ailemin üzerine yük olmamak ve bursumu kaybetmemek için, yani sınavları sadece geçebilmek için ders çalışıyordum. Birinclilik gibi bir hedefim yoktu. Dersler gittikçe ilgimi çekmeye başladı ve ders çalışırken bundan zevk aldığımı gördüm. Bunda gerçekten okuduğum bölümün çok ilgimi çekmesi ve birkaç hocamın dersleri çok ilginç hale getirmesinin çok büyük katkısı var. Motive olarak çalışmamdan dolayı da sonuç olarak not ortalamam da iyi geliyordu.

  4. Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında bir dönem İstanbul’da eğitim gördünüz. İstanbul izlenimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  Bugüne kadar birçok yurtdışı ve yurtiçi olmak üzere projelere katıldım, fakat İstanbul’da erasmus değişim proğramına katılmak aldığım en önemli karardı. Oradaki deneyimim için saatlerce konuşabilirim, fakat tek kelimeyle olağanüstüydü. 3 yıldır psikoloji derslerini ingilizce dilinde gördükten sonra birdenbire türkçe dilinde dersler almak zorunda kaldım; yeni bir ortam, tanımadığım insanlar ve hocalar vardı. Dersler açısından zorlanmadığımı söyleyemem, fakat hepsine değdi. Psikoloji bölümünün Türkiye’de ne kadar gelişmiş olduğunu gördüm, buraya döndüğümde üç kat daha fazla bilgi birikimi ile döndüğümü söyleyebilirim. Her gün alanım ile ilgili bir etkinlik oluyordu, orada birçok önemli arkadaşlıklar edindim. Bence fırsatı olan herkes denemeli. Bugüne kadar erasmus değişim programına katılıp bundan pişman olan birini hiç görmedim.

  5. Psikoloji Fakültesi’nden birincilikle mezun oldunuz. Gelecekteki hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Açıkçası mezuniyet sonrası bir hedefim vardı, birkaç şey yolunda gitmedi ve şu anda gerçekleşemiyor. Bu yüzden bu konu hakkında hala düşünüyorum.

  6. Genç arkadaşlara, üniversiteye yeni başlayanlara eğitim hayatlarında ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  En önemlisi seçim yaparken istedikleri ve ilgilerini çektikleri alanlara yönelmeliler. Sorumlu olmalıdırlar, bazen arkadaşlarıyla kahve içmeyi reddetmek zorunda kalmalıdırlar. Kendilerini asla sadece derslere vermekle kısıtlamamalıdırlar. Çünkü başarı sadece not ortalamasına bağlı değildir. Dersler dışında da kendilerini kitap ve makale okuyarak, projelere, değişim programlarına, konferans ve kongrelere katılarak kendilerini geliştirmelidirler.

  7. Son olarak Timebalkan aracılığıyla paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

  Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin öğrencileri motive etmekte çok başarılı olduğu, ve sadece not ortalamasına değil, öğrencileri kendilerini bunun dışında da geliştirmeye destek oldukları için kendilerine, bugüne kadar bana destek olan aileme, özellikle anneme çok teşekkür ediyorum. Siz Time Balkan haber sitesine de bu röportaj için çok teşekkür ederim.

   

  Yorum Yap