A still from Honeylandby Ljubomir Stefanov and Tamara Kotevska, an official selection of the World Cinema Documentary Competition at the 2019 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute | photo by Samir Ljuma. All photos are copyrighted and may be used by press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or ‘Courtesy of Sundance Institute.’ Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

“Eski Türk” Hatice’nin hayat hikayesini konu alan ve iki kategoride Oscar’a aday gösterilen Kuzey Makedonya yapımı “Bal Ülkesi” (Honeyland) filmi Fransa’da gösterime girdi.

“Bal Ülkesi” filmi Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Fransa Büyükelçisi Jadranka Chauşevska-Dimov’un himayesinde, Arıcılar Derneği “Asapistra” ve “Alsace” Makedonya Dostluk Derneği (ALMA) tarafından düzenlenen organizasyonla bu gece Strazburg’daki Star Sinemasında gösterime girecek.

Kuzey Makedonya yapımı belgesel filminin yurtdışında gösterime girmesi ender görünen ve yapımın başarısını ortaya koyan bir durum.

Bal Ülkesi filmi daha önce TRT 2 kanalında ilk kez tv izleyicisiyle buluşmuştu.

“Honeyland” belgeseli

Kuzey Makedonya yapımı “Honeyland” belgeseli, Avrupa’da yabani arı yetiştiriciliğiyle uğraşan son kadın olan 50 yaşındaki “Hatice” karakteri üzerinden çevre ve doğal kaynakların kullanımını ele alıyor. Yapım, doğanın döngüsüne katkı için arı yetiştiriciliğinin önemine dikkati çekiyor.

Film, ABD’nin Utah eyaletinde geçen yıl düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Uluslararası Belgesel Film” dalında Jüri Özel Ödülü alırken, filmin yönetmenleri Ljubomir Stefanov ile Tamara Kotevska Büyük Jüri Ödülü’ne, görüntü ekibinden Femi Daut ile Samir Luma da Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı ile Makedonya Film Ajansının destekleriyle çevre koruma programı doğrultusunda çekilen filmde, Hatice Muratova, Nazife Muratova, Hüseyin Sam, Lütviye Sam ve Mustafa Sam yer aldı.

Önceki Haber

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki gerginliği yayma çabaları devam ediyor

Sonraki Haber

“Sırbistan ile karşılıklı tanıma dışında farklı bir anlaşma olmayacak”