Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Christian Wiegand, AK’nun Bulgaristan hakkında uygulanan İşbirliği ve Denetim Mekanizması konusunda geri adım atmasının mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt olarak durumu gözden geçirdiğini belirterek, “Bulgaristan’ın İşbirliği ve Denetim Mekanizması kapsamında reformları uygulamaya devam etmesi gerekiyor” diye kaydetti.

AB Komiseri Wiegand, “Mekanizma kapsamındaki son raporu kabul ettiğimiz sırada Bulgaristan’ın gerekli reformları uygulamaya devam etmesini sağlaması gerektiğini ve bunların tam olarak yargı bağımsızlığı ve yolsuzlukla mücadeleyle ilgili olduğunu açıkça belirtmiştik. Yeni hukukun üstünlüğü mekanizması ile bu sorunların yakından izleneceğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle bu mekanizma bağlamında Bulgar yetkililerle bu yönde çalışmalara devam edilmesi gerekiyor, raporun önümüzdeki haftalarda hazır olması bekleniyor” diye belirtti.

Soru, Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanı Lozan Panov’un AK’na Bulgaristan’da adalet hakkında defalarca raporlar gönderdiğini ve sistematik tacizden şikâyetçi olduğunu belirttiği Alman Der Spiegel Dergisine verdiği bir mülakatla bağlantılı olarak gündeme getirildi.

Panov, Der Spiegel Dergisine verdiği mülakatta 60 günden fazla süredir ülkemizde devam eden hükümet karşıtı protestolarla bağlantılı olarak hükümete ve AB’ye yönelik ciddi suçlamalar yöneltti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki yangın sonrası bölgede OHAL ilan edildi

Sonraki Haber

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yalçın, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de diyalogdan kaçtığını söyledi