• BUGÜN 16/31
 • “2018 Yılı Kosova-Sırbistan için anlaşma yılı olacak”

  February 2, 2018 | 16:29

  Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova bağımsızlığının onuncu yılında büyük başarıların kaydedildiğini, ancak zorlukların da olduğunu söyledi.

  Fransa’nın “Frans Press” Haber Ajansına verdiği demecinde Thaçi, Kosova’nın Avroatlantik perspektifinden konuşurken, Kosova halkının sadece bir vizyonu o da AB ve NATO üyeliği olduğunu belirtti.

  Thaçi, vize serbestisi süreci ve bu sürecin bağlı olduğu Karadağ ile Sınır Belirlenmesi Anlaşmasının onaylanmasından da konuştu.

  “Biz, bize düşeni yapmalıyız. Yapmazsak o zaman suç bizde olur” şeklinde konuşan Thaçi, bu vesileyle de Sınır Anlaşmasının onaylanmasına çağrı yaptı.

  Kosova Cumhurbaşkanı, Balkanlar için iyimser ve somut olacağı AB’nin yeni stratejisine tam güveni olduğunu ifade etti.

  Avrupa perspektifine atıfta bulunan Thaçi, Kosova için olduğu gibi Sırbistan için de ileriye gidilmesinde diyalogun tek yol olduğunu belirtti.

  Demecinde Thaçi, 2018 yılının iki ülke arasında nihai ve tarihi anlaşma yılı olacağını da ileri sürdü.

  Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi dün akşam katıldığı bir özel televizyon yayınında diyalogun kolay olmadığını fakat mecburi olduğunu ifade etti. Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç ile görüşmelerin zor olduğunu ve kolay geçmediğini belirten Thaçi, iki ülke arasında sorunların Kosova’nın bağımsızlığıyla sona erdiğini düşünenlerin hata ettiğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Thaçi açıklamasının devamında şöyle dedi:
  “Batı Balkanlar’da geçmişten kalmış sorunların paket halinde çözüleceğini diyemem. İyi ama sorunların çözülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. En büyük teşviki Avrupa geleceği teşkil ettiğine göre herkes gelecek yönünde katkıda bulunmaktadır ve geçmiş anıların esiri kalmıyor. Bölgenin diğer ülke liderleriyle de temaslarda bulundum. Hepsinin kendilerine göre güçlükleri var, iyi ama tüm bölgenin nerede ise aynı sorunları var. Bundandır reform, reform, reform gerekiyor. Normal olarak Aleksandar Vuçiç ile her görüşme zor geçmektedir.”

  Cumhurbaşkanı Thaçi, bu tür görüşmelerde anlaşmazlıkların da ortaya çıktığını fakat iyi niyetle açık kalan sorunların da çözülebileceğini söyledi.

  Bu yıl Kosova ve Sırbistan arasında nihai tarihi anlaşmanın sağlanacağı inancını dile getiren Thaçi, anlaşmaya bu yıl varılmaması halinde bir on yılın daha kaybedileceğini ve Kosova ile Sırbistan’ın aralarında bu açık sorunları çözmemeleri halinde Avrupa geleceğinde birbirinin esiri kalacaklarına dikkat çekti.

  Thaçi demecinde diğerleri arasında daha şunları ekledi:
  “Beraberce faaliyet gösterir ve müzakereleri ortak bir ekiple sürdürürsek, Kosova’ya Birleşmiş Milletlere üyelik yolunu açan bir çözümün bulunabileceğine inanıyorum. Sırbistan ile anlaşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rus vetosunun kaldırılması anlamına gelmektedir. Geleceğimiz Sırbistan üzerinden geçmez fakat iyi komşuluk ilişkiler tesisinin fonksiyonundadır.”

  Sırbistan ile anlaşmaya varmış olursak, o zaman AB için Kosova’yı tanımayan beş ülke olmayacak çünkü biz Birleşmiş Milletler üyesi olacağız. Bu anlaşma Kosova yanısıra Sırbistan’ın da tüm entegrasyon ve kalkınma süreçlerine yardımcı olacaktır.”

  Kosovahaber.com

  Yorum Yap