• BUGÜN 16/31
 • ’15 Temmuz Kosova’da da programlarla anlatılacak’

  July 13, 2018 | 15:41

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Kosova’nın farklı şehirlerinde fotoğraf sergileri, dayanışma yürüyüşü, anma programı düzenlenecek.

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Kosova’nın farklı şehirlerinde fotoğraf sergileri, dayanışma yürüyüşü, anma programı düzenlenecek.

  Kosova’daki etkinlikler hakkında bilgi veren Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, iki yıl önce 15 Temmuz’da hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı korkusuzca sokağa çıkıp canını ortaya koyan şehitlerin, bu yıl da Kosova’da minnetle anılacağını söyledi.

  Büyükelçilik himayesinde anma programı düzenleneceğini aktaran Kılıç, ayrıca Priştine ve Prizren şehirlerinde fotoğraf sergileri açılacağını ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “15 Temmuz Dayanışma Yürüyüşü” düzenleneceğini ifade etti.

  Kılıç, Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri) ile koordineli olarak 15 Temmuz şehitleri için dua ve mevlit de okunacağını aktardı.

  Darbe girişiminden iki yıl sonra Türkiye’nin demokrasisini ve kurumlarını güçlendirdiği, ekonomik kalkınmasını devam ettirdiği önemli bir noktada olduğunu söyleyen Kılıç, Türkiye’nin hukuk temelinde aldığı tedbirler çerçevesinde kurumlarını FETÖ uzantılarından temizlemek suretiyle ekonomik ilerleyişini sürdürdüğünü kaydetti.

  Kılıç, 15 Temmuz 2016’da bir demokrasi zaferi yazıldığını vurgulayarak, FETÖ’nün hain emellere sahip ve şeffaflıktan uzak bir terör örgütü olduğu ve demokrasilerde böyle bir yapıya yer olmadığını ifade etti.

  FETÖ’nün Balkanlar’da da hala birtakım yapılanma ve sözde eğitim kurumlarıyla aktif olduğunu, kamuoylarını zehirlemeyi sürdürdüğünü kaydeden Kılıç, mart ayında FETÖ mensubu 6 kişinin, Kosova kurumlarının kendi kararları ve raporları çerçevesinde sınır dışı edilmesini önemli bir tedbir olarak yorumladı.

  Kılıç, “Bu, Kosova’da FETÖ’nün ne kadar tehlikeli olduğunun anlaşılmaya başlandığını gösteren önemli bir gelişmedir.” ifadelerini kullandı.

  FETÖ mensuplarının sığınma başvurularının Kosova makamlarınca kabul edilmesinin uluslararası hukuk açısından sakıncalı olduğuna dikkati çeken Kılıç, Türkiye’nin dostu bir ülke olarak Kosova’nın, uluslararası yükümlülüklerini ihlal eden ve teröriste kucak açan konumuna düşmesini istemediğini söyledi.

  Büyükelçi Kılıç, Türkiye’nin iadesini istediği bazı FETÖ mensuplarına mülteci statüsü verildiğine dair basında çıkan haberlere değinerek, Türkiye’nin, Kosova’nın bu yöndeki kararlarını uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu şekilde gözden geçirerek, bu statünün geri alınması beklentisi içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

   

  AA

  Yorum Yap